Przekazanie opieki nad grobem Ferdynanda Niesiołowskiego

29 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Białych Górników w Kłodawie miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Poznaniu, przekazał szkole opiekę nad grobem powstańca listopadowego, zesłańca na Sybir po powstaniu styczniowym, weterana walk o wolność i niepodległość Polski Ferdynanda Niesiołowskiego. Grobowiec rodziny Niesiołowskich, w którym spoczywa Ferdynand Niesiołowski w 2020 r. został wyremontowany z inicjatywy Towarzystwa Samorządowego w Koninie ze środków Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu.

6

Uroczystość została powiązana z rocznicą Powstania Listopadowego i została zorganizowana przez społeczność szkoły na czele z dyrektor SP 2 Dorotą Sylwestrzak. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu - dr Tomasz Ceglarz i Ewa Liszkowska, a także senator Ireneusz Niewiarowski – prezes Towarzystwa Samorządowego, ambasador Krzysztof Kocel – prezes stowarzyszenia Kłodawskie Dwory, zastępca burmistrza Kłodawy Katarzyna Hamiga. Przedstawiciele IPN wręczyli akt opieki nad grobem F. Niesiołowskiego, a młodzież przedstawiła życiorys Ferdynanda Niesiołowskiego, bogatą prezentację multimedialną o powstaniu listopadowym i montaż słowno- muzyczny.

Po części oficjalno-artystycznej w szkole poczet sztandarowy i młodzież z opiekunami i zaproszonymi gośćmi udali się na cmentarz, aby złożyć kwiaty i znicze na grobie Ferdynanda Niesiołowskiego.

Dzięki uprzejmości obecnego właściciela Krzysztofa Kocela zaproszeni goście odwiedzili dwór w Straszkowie, dawną siedzibę rodu Niesiołowskich.

Wydarzenie to dopełnienie cyklu działań przywracających pamięć, renowacji grobowca Niesiołowskich dzięki pomocy IPN, publikacji „Pełni nadziei i męstwa. Płk Józef Byszewski oraz inni uczestnicy powstania listopadowego z Ziemi Kłodawskiej”, a teraz opieki nad grobem i kontynuację edukacji młodzieży.

a4

a3

a2

a1

5

7

8