Renowacja grobu Weterana Walk o Niepodległość Edwarda Woltersdorfa i jego rodziny

W miesiącu lipcu 2023 zakończono prace konserwatorskie na podstawie „Programu prac konserwatorskich przy grobowcach Ryszarda i Edwarda Woltersdorfa znajdujących się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Bierzwiennie Długiej Koło Kłodawy” przygotowanego przez Roberta Szewczyka w maju 2022. Prace konserwatorskie, restauratorskie i badania przy zabytku były prowadzone zgodnie z pozwoleniami gdyż cmentarz ewangelicki figuruje w rejestrze zabytków.

więcej

Jan Wysocki (1890-1915)

Jan Wysocki, syn Karola i Katarzyny z Gabryelskich, urodził się 25 czerwca 1890 roku w Kłodawie. Otrzymał średnie domowe wykształcenie, praktykę biurową odbywał w sądzie gminnym w Kłodawie i Izbicy. W 1912 roku został sekretarzem sądu w Kłodawie, a po wstąpieniu do straży został mianowany jej adiutantem. Po wybuchu I wojny światowej w 1914 i po usunięciu przez moskali władz bezpieczeństwa publicznego, straż ogniowa zastąpiła policję, tworząc milicję narodowa pod kierownictwem Jana Wysockiego. Na tym stanowisku J. Wysocki pozyskał zaufanie ludności rozstrzygając sprawiedliwie waśnie i spory. Z chwilą wstąpienia okupacyjnych wojsk niemieckich do Kłodawy, w listopadzie 1914 roku, wskutek denuncjacji został niesłusznie oskarżony o wrogą działalność wobec armii niemieckiej. Został rozstrzelany przez Niemców 6 września 1915 roku w Kole.

więcej

Zygmunt Maciej Zwoliński (1902-1940) policjant, zamordowany w Twerze w 1940 r.

Zygmunt Zwoliński, syn Andrzeja, gospodarza z Kłodawy i Marianny z Janowskich, urodził się 10 lutego 1902 roku w Kłodawie. Na chrzcie świętym odbytym dzień po narodzinach w kościele parafialnym w Kłodawie otrzymał imiona Zygmunt Maciej, a jego chrzestnymi zostali: Maciej Ochendalski i Sabina Szatkowska.
Zygmunt w latach 30-tych XX w. pełnił służbę w Zamościu, był starszym posterunkowym. Został zamordowany w Twerze w kwietniu 1940 roku, pochowany na cmentarzu wojennym w Miednoje. Został mianowany pośmiertnie w 2007 roku na stopień Aspiranta Policji Państwowej.

więcej

Franciszek Warszawski (1901–1995), uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.

Urodził się 4 października 1901 r. w Stanisławowie w powiecie kutnowskim.
Wkrótce po powołaniu do wojska, w 1920 r. został skierowany do jednostek liniowych walczących z bolszewikami. W trakcie działań wojennych został wzięty do niewoli. Uciekł z kolumny jeńców w okolicach Lublina. Nocami przemieszczał się przez tereny objęte walkami i szczęśliwie powrócił w rodzinne strony.

więcej