Przekazania opieki nad grobami weteranów Ryszarda i Edwarda Woltersdorfów

W dniu 26 września 2023 r. na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Bierzwieniej Długiej-Kolonii, gm. Kłodawa, odbyła się uroczystość symbolicznego przekazania opieki nad grobami weteranów przez Instytut Pamięci Narodowej Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Kłodawie. Grób Ryszarda Woltersdorfa – weterana wojny polsko-bolszewickiej i grób Edwarda Woltersdorfa – żołnierza I Brygady Legionów zostały wpisane do prowadzonej przez Instytut ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, a następnie wyremontowane ze środków Instytutu oraz Towarzystwa Samorządowego z Konina.

Uroczystość została zorganizowana przez Komendanta Ochotniczej Straży Pożarnej w Kłodawie Tomasza Barańskiego przy współpracy z inicjatorem opieki nad grobami senatorem Ireneuszem Niewiarowskim. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza od lat już porządkowała i dbała o cmentarz ewangelicki ze względu na pochowanego tutaj Karola Woltersdorfa jednego z założycieli Straży w Kłodawie. Jego synowie Edward i Ryszard, weterani walk o wolność i niepodległość również spoczywają na tym cmentarzu.

Krótkie nabożeństwo i modlitwę poprowadził ks. Waldemar Wunsz – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Koninie i Turku. Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Zastępca Burmistrza Kłodawy Katarzyna Hamiga, ambasador Krzysztof Kocel, kustosz Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem Bartłomiej Grzanka, a także prezes Wielkopolskiego Stowarzyszenia na rzecz ratowania pamięci Frydhof Damian Kruczkowski. Poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowała Ewa Liszkowska. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele okolicznych szkół, mieszkańcy oraz najbliższa rodzina zmarłych weteranów.

Edward Woltersdorf (1881-1930) działacz PPS, żołnierz I Brygady Legionów
W 1914 r. wstąpił w Warszawie do tajnej organizacji niepodległościowej Polska Organizacja Wojskowa. Jako żołnierz I Brygady przeszedł jej szlak bojowy do momentu aresztowania i osadzenia w obozie internowania w Szczypiornie, z którego zbiegł i ponownie wstąpił do POW. Uczestniczył m.in. w rozbrajaniu Niemców w Kłodawie. Po odzyskaniu niepodległości wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie służył w 31 pp. Następnie pracował jako naczelnik straży pożarnej w Kłodawie. Zmarł 18 kwietnia 1930 r. Pośmiertnie w 1933 r został odznaczony Medalem Niepodległości.

Ryszard Woltersdorf (1899-1960) weteran wojny polsko-bolszewickiej
Oficer Wojska Polskiego II RP. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej został odznaczony medalem Polska Swemu Obrońcy oraz Odznaką Pamiątkową Frontu Litewsko-Białoruskiego. Zmarł 27 lutego 1960 r.

Cześć Ich Pamięci!

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1

za1