Idea i początki kwesty

W Dniu Wszystkich Świętych 2014 roku na kłodawskim cmentarzu parafialnym nie tylko wspominaliśmy najdroższych zmarłych oraz świętych, ale po raz pierwszy mogliśmy uczestniczyć w zbiórce funduszy na ratowanie zabytkowych nagrobków oraz grobów osób zasłużonych dla lokalnej społeczności.

Z inicjatywą kwesty wystąpił ówczesny senator RP Ireneusz Niewiarowski. W celu sprawnego przygotowania zbiórki zwrócono się o pomoc do Towarzystwa Samorządowego znanego z wielu obywatelskich inicjatyw również w naszej gminie. Zbiórka została zarejestrowana i przeprowadzona według nowych uproszczonych zasad. Towarzystwo Samorządowe zgłosiło kwestę na portalu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gdzie została zarejestrowana 21 października 2014 r. pod numerem 2014/1101/OR. Na zgłoszeniu dostępnym do wglądu poprzez stronę internetową www.zbiórki.gov.pl w rubryce cele zbiórki zapisano: renowacja zabytkowych nagrobków lub nagrobków osób zasłużonych. Zaznaczono również, że zbiórka dotyczy zadań w sferze kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, a jej spodziewane efekty dotyczą m.in. podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej.

więcej

Zbiórka 2023

Jubileuszowa X Kwesta Kłodawska odbywała się w dniach 29, 30 i 31 października oraz 1 listopada 2022 r.

W tym roku kolejny raz pobiliśmy rekord naszego kwestowania. Zebrana kwota to 20 161,01 zł. Rozprowadzanie kłodawskich publikacji, wydawanych przez Towarzystwo Samorządowe, podczas naszych kwest stało się już tradycją. W tym roku, oprócz starszych, nowością były „Obrazki z dawnej Kłodawy 4” autorstwa Grażyny Niewiarowskiej oraz praca zbiorowa „Mieszkańcy ziemi kłodawskiej w powstaniu styczniowym” wydana z okazji 160. rocznicy powstania. Książki pełniły rolę „cegiełek”, bardzo chętnie były przyjmowane przez darczyńców.

Mieszkańcy Kłodawy i goście odwiedzający nasz cmentarz coraz bardziej doceniają kwestę i jej efekty, odwiedzają odnowione nagrobki, z zainteresowaniem zapoznają się z naszymi pracami i publikacjami. Grono naszych zaangażowanych wolontariuszy stale się powiększa.

więcej

Zbiórka 2022

IX Kwesta Kłodawska odbywała się w dniach 30 i 31 października oraz 1 listopada 2022 r.. We wszystkie dni zbiórki pogoda wyjątkowo dopisała – bezwietrzna, słoneczna i wyjątkowo ciepła aura sprzyjała kwestującym i odwiedzającym cmentarz.

Zebrana kwota 18 026,78 zł, 30 eurocentów i 1 dolar kanadyjski to kolejny rekord w dotychczasowej historii naszego kwestowania. Tegorocznej kweście, jak zwykle, towarzyszyły kłodawskie publikacje wydawane orzez Towarzystwo Samorządowe. W tym roku, oprócz starszych, były 2 nowe tytuły: „Obrazki z dawnej Kłodawy” Grażyny Niewiarowskiej (3 część), oraz „Biografie niezwykłe. Zygmunt Grudziński (1870-1929) Bronisław Wiland (1874-1932)” pod redakcją Ryszarda Jałoszyńskiego. Książki pełniły rolę „cegiełek”, bardzo chętnie były przyjmowane przez darczyńców.

Mieszkańcy Kłodawy i goście odwiedzający nasz cmentarz coraz bardziej doceniają kwestę i jej efekty, odwiedzają odnowione nagrobki, z zainteresowaniem zapoznają się z naszymi pracami i publikacjami. Grono naszych zaangażowanych wolontariuszy stale się powiększa.

więcej

Zbiórka 2021

VIII Kwesta Kłodawska odbywała się w dniach 30 i 31 października oraz 1 listopada 2021 r. Poprzednia zbiórka w 2020 roku, ze względu na zagrożenie Covid-em była przeprowadzona tylko zdalnie i w kilku sklepach. W tym roku powróciliśmy do tradycyjnego kwestowania przed cmentarzem parafialnym, ale w warunkach reżimu sanitarnego. We wszystkie dni zbiórki pogoda wyjątkowo dopisała – bezwietrzna, słoneczna i ciepła aura sprzyjała kwestującym.

Zebrana kwota 16 909,41 zł i 2 euro, 20 eurocentów i 1 cent amerykański to rekordowy wynik w dotychczasowej historii naszego kwestowania. Tegorocznej kweście towarzyszyły kłodawskie publikacje. W tym roku, ze względu na zeszłoroczną zdalną kwestę, były aż 4 nowe tytuły: „Obrazki z dawnej Kłodawy” Grażyny Niewiarowskiej (2 części), „Pełni nadziei i męstwa. Pułkownik Byszewski oraz inni uczestnicy powstania listopadowego z Ziemi Kłodawskiej” pod redakcją Ryszarda Jałoszyńskiego, „Kłodawianie w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921” – katalog z ubiegłorocznej wystawy. Dostępne były również starsze publikacje „Walka i praca” autorstwa Ryszarda Jałoszyńskiego o rodzie Błędowskich – ziemianach związanych z Krzewatą i Pomarzanami, „Życie pracą wypełnione – Saturnin Czerniewicz 1890-1961”. Książeczki pełniły rolę „cegiełek”, bardzo chętnie były przyjmowane przez darczyńców.

więcej

Kwesta na renowację pomnika płk. J.Byszewskiego - 2019

W roku 2019, po wielu staraniach, udało się doprowadzić do odnowienia pomnika płk. Józefa Byszewskiego – ziemianina, patrioty, dowódcy 1. Pułku Mazurów w powstaniu listopadowym. Pomnik ufundowany przez żonę Pułkownika stoi w reprezentacyjnym miejscu na ogrójcu przy kościele parafialnym. Na koszty związane z renowacją, pracami archeologicznymi i innymi związanymi z ponownym postawieniem pomnika (zabezpieczenie grobu, płyty pod pomnik, trawa) oprócz dotacji złożyły się środki z kwesty. Zbiórka na ten cel została przeprowadzona 28 i 29 września 2019r. (sobota i niedziela) przed i po każdej mszy św. przy kościele Wniebowzięcia NMP w Kłodawie i przy cmentarzu. Wolontariusze rozdawali ulotki z informacjami o zbiórce i z życiorysem Bohatera.
Zebraliśmy 2 695,57 zł., to dobry wynik jak na „nadzwyczajną” zbiórkę towarzyszącą corocznym kwestom przy cmentarzu we Wszystkich Świętych.

więcej

Zbiórka 2019

VI Kwesta Kłodawska odbywała się w dniach 31 października, 1 i 2 listopada 2019 r. W tym roku pogoda sprzyjała zbiórce. Zebrana kwota 13 359,25 zł i 5 euro to rekordowy wynik w dotychczasowej historii naszego kwestowania. Tegorocznej kweście towarzyszyła nowa publikacja „Walka i praca” autorstwa Ryszarda Jałoszyńskiego o rodzie Błędowskich – ziemianach związanych z Krzewatą i Pomarzanami, ale także ubiegłoroczne wydawnictwa związane z lokalną historią i odnawianymi nagrobkami: „Życie pracą wypełnione – Saturnin Czerniewicz 1890-1961” oraz „Ludzie kłodawskich sołectw”.

Mieszkańcy Kłodawy i goście odwiedzający nasz cmentarz coraz bardziej doceniają kwestę i jej efekty, odwiedzają odnowione nagrobki, z zainteresowaniem zapoznają się z naszymi pracami i publikacjami. Grono wolontariuszy powiększa się. W tym roku odnowiliśmy grobowiec rodziny Błędowskich dzięki wsparciu środków z kwesty, praprawnuka Jacka Czekalińskiego i Samorządu Wojewódzkiego.

Nasi tegoroczni wolontariusze:
Magdalena Adamkiewicz, Przemysław Augustyniak, Monika Balińska, Dawid Banasiak, Kinga Barańska, Gracjan Barański, Marcel Barański, Tomasz Barański, Krystian Baryła, Magdalena Bawej, Mateusz Bawej, Dorota Chrapkowska, Marcel Chrapkowski, Elżbieta Dąbrowa, Magdalena Fabiniak, Małgorzata Głowacz, Kacper Godawa, Magdalena Godawa, Teresa Gradomińska, Bartłomiej Grzanka, Zenobia Jaworska, Adam Joachimiak, Krzysztof Kocel, Beata Kołuda, Jacek Komodziński, Marcin Konopiński, Monika Kosmalska, Janusz Kowalczyk, Włodzimierz Kowalczyk, Krzysztof Krusiński, Maja Kruszyńska, Paweł Krysztofowicz, Krystian Kubiak, Natalia Kubiś, Iwona Kucharska, Aleksandra Lewandowska-Robak, Katarzyna Litke, Dominik Łuczyński, Teresa Łukaszewska, Jerzy Łukaszewski, Roksana Machas, Adam Maliński, Elżbieta Marciniak, Stanisław Marciniak, Aneta Markowska, Piotr Michalak, Dorota Miszczak, Piotr Miszczak, Ewa Mroczkowska-Rosiak, Anna Niewiarowska, Grażyna Niewiarowska, Renata Niewiarowska, Aleksandra Niewiarowska-Kryszewska, Ireneusz Niewiarowski, Paweł Nowak, Ewa Ochędalska, Anna Prętkiewicz, Paweł Rosiak, Wojciech Rybiński, Ewa Sadowska-Waga, Marta Sierocka, Małgorzata Siwińska, Adam Siwiński, Olga Stawiszyńska, Dorota Sylwestrzak, Jolanta Szadkowska, Anna Szołajska, Filip Szołajski, Jadwiga Tyksińska, Oliwia Wastowska, Jakub Witkowski, Paweł Witkowski, Alan Zachariasz, Aneta Zielińska, Maja Zielińska

 

View the embedded image gallery online at:
http://www.klodawskiecmentarze.pl/zbiorka#sigFreeId43e44a3a73