Teofil Szydłowski (1874–1957) propagator nowoczesnego rolnictwa, wójt gminy wiejskiej Kłodawa

Urodził się 31 stycznia 1874 r. w Dębinie w gminie Kłodawa. Po ukończeniu miejscowej szkoły elementarnej dokształcał się w domu z pomocą ojca i starszych braci.
Ukończywszy 18 lat rozpoczął pracę jako pisarz gospodarczy w majątku Niesiołowskich w Rycerzewie. W latach 1896–1900 służył w wojsku rosyjskim we Władykaukazie. Gdy wrócił z wojska, ojciec Teofila sprzedał gospodarstwo w Dębinie i zakupił dla syna 30-morgowe gospodarstwo w Cząstkowie. Młody rolnik w kolejnych latach wybudował dom i obiekty gospodarcze, spłacił kredyt i doprowadził ziemię do kultury.

W 1904 r. jako jeden z pierwszych w okolicach Kłodawy założył sad owocowy, wzorując się na poradach Witalisa Urbanowicza z „Gazety Świątecznej”. W 1907 został sekretarzem Kółka Rolniczego w Bierzwiennej. Jego pierwszym prezesem był Bronisław Wiland, właściciel majątku w Lubońku. Jednym z pierwszych sukcesów kółka było m.in. upowszechnienie szczepień przeciwko czerwonce świń.
Pracując na rzecz rolników T. Szydłowski dbał równolegle o rozwój własnego gospodarstwa. Wprowadził nowoczesny sześciopolowy płodozmian, podniósł produkcję mleka, zakupił wirówki i rozpoczął sprzedaż śmietany. W 1909 r. uzyskał I nagrodę za opis założonego przez siebie sadu, a w kolejnym roku I nagrodę za prowadzenie rachunkowości rolniczej. Prowadził też poletka doświadczalne z zastosowaniem nawozów sztucznych. W 1911 r. ukończył kurs rolniczo-hodowlany Centralnego Towarzystwa Rolniczego w Liskowie. Upowszechniał wiedzę rolniczą i własne doświadczenia na odczytach w okolicznych wsiach oraz w artykułach prasowych. W 1912 r. w Cząstkowie z jego inicjatywy powstała ochronka dla dzieci łącząca funkcję przedszkola i szkoły początkowej. Placówki te działały w domu Szydłowskich przez kolejne 14 lat. W 1912 w gronie 140 uczestników z Królestwa Kongresowego wygrał konkurs na najlepiej prowadzone gospodarstwo rolne organizowany przez Wydział Rolniczy CTR. Tę ambitną działalność przerwała I wojna światowa. T. Szydłowski na trzy lata został powołany do armii rosyjskiej.
Po powrocie z wojny w 1917 r. T. Szydłowski nadal doskonalił funkcjonowanie gospodarstwa. Do 1922 r. przeprowadził drenowanie całego areału. W 1918 r. powierzono mu funkcję wójta gminy Kłodawa. Sprawnie przygotował wykazy poborowych w obliczu wojny polsko-bolszewickiej. W 1926 r. ukończył budowę siedziby gminy przy ul. Bierzwiennej. W 1927 r. na własną prośbę zwolniony został z funkcji wójta.
Działał na rzecz Koła Rolniczego w Bierzwiennej, któremu prezesował od 1923 r. W 1934 r. przyczynił się do powołania Kółka Rolniczego w Cząstkowie. Wspólnie z sąsiadami zmodernizował drogę wiejską i obsadził ją drzewami owocowymi.
Pełnił wiele społecznych funkcji. Był skarbnikiem dozoru szkolnego, korespondentem statystycznym GUS. Angażował się w rozwój spółdzielczości rolniczej w Kole i Kłodawie. Był członkiem zarządu Gminnej Kasy Oszczędnościowo-Pożyczkowej. W 1937 r. odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi.
Zmarł 13 grudnia 1957 r., został pochowany na cmentarzu w Bierzwiennej Długiej.

 

szydłowski teofil

 

Opr. Ryszard Jałoszyński „Ludzie kłodawskich sołectw”